Grosses Bild

Inhalt

“Amerikan Diyetetik Derneği (ADA) ve Kanadalı Diyetisyen Bilim Adamları (DC), dengeli ve çok iyi planlanmış bir vejetaryen beslenmenin iyi bir sağlık için faydalı, beslenme ihtiyaçlarını karşılaması açısından uygun ve belirli hastalıkları tedavi etmek ve önlemek için sağlıklı bir yöntem olduğu görüşünde.” 

“Vejetaryen beslenmeye olan ilginin artırılması ve desteklenmesi diyetisyen bilim adamlarının sorumluluğundadır.”

Tüketicinin Korunması: Kozmetik İçerik Maddelerini Tanıma

Tüketicileri korumak adına kozmetik ürünlerinin paketlenmesinde içerik maddelerini belirtmek yasal bir zorunluluktur (“INCI – Bildirimi”). (Genellikle Latince olan) kavramların anlamı çok az kişi tarafından biliniyor. Bu nedenle, kimyasal koruyucu, parfüm ve mineral yağlar gibi sıkça kullanılan maddelerin bir listesini sizin için derledik.

Parfümler: Parfüm, Koku Maddeleri.

Kimyasal koruyucular: Benzoik Asit, Metil paraben, Etil paraben, Butil paraben, Propil paraben, Triklosan, Imidazolidinyl Üre, Diazolidinyl Üre, Klorheksidin, Methylisothiazolinon, Sodyum Benzoat, Potasyum Sorbat, Dibromodicyanobutan, Sorbik Asit, DMDM Hidantoin, Polyaminopropyl Biguanide, Fenoksietanol, Chlormethylisothiazolinon, Bronopol, Quarternium 115, Iodpropinylbutyl karbamat. Lütfen dikkat: “doğayla özdeş” koruyucu maddeler kimyasal koruyuculardır.

Petrol bazlı ürünler/Mineral yağlar: Mineral Yağ, Parafin yağı (Vazelin), Parafin-Liquidum, Parafin-Subliquidum, Cera Microcristallina, Mikrokristalin mum, Ozokerit, Ceresin.

Ayrı ayrı kozmetik içerik maddelerinin faydaları ve zararları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki literatürü tavsiye ederiz: özellikle uzman kişiler için dağıtılan “Blue List”, kozmetik ürünlerinin içerik maddelerini “alerjen potansiyel tehlikelerine” göre sınıflandırmaktadır.