Inhalt

Tanınmış yazar, Dr. Helmut Kaplan, “The Betrayal of Animals” (Hayvanların İhaneti) isimli bir makale yazmıştır (Tüm metne buradan ulaşabilirsiniz http://www.vegetarismus.org/kaplan/texte/a214.htm). Bu makalede M. Haupt'un mezbahaya yaptığı ziyaretine referansla başlayan bir öz bulunmaktadır:
 
“M. Haupt'un uygun olmayan bir zamanda çok kötü bir mezbahayı ziyaret ettiği gerçeği, 2001 yılında bir mezbahada sıradan bir günü gösteren 12 dakikalık bir video kaydı ile görsel olarak kanıtlanmıştır. Bu, Kuzey Avusturya ve Bavyera arasındaki sınır bölgede yer alan bir AB sertifikalı mezbahada resmi olarak yetki verilen bir görev sırasında çekildi, ancak gizli kameralarla çekilmedi. 
  
Önemli bir görüntü: “Arka bacaklarından havaya doğru çekilen güçlü bir boğa, görünüşe göre şok tabancası ile serseme çevrilmiş, konveyör bandın üzerinde baş aşağı asılıdır. Kasap, büyük bir bıçakla boğazını kesiyor ve kanların fışkırması devam ediyor. ( … ) Aniden gözlemcinin korkudan eğilmesine neden olan bir şey oluşuyor: Kesme işlemi kasabın göğsünü açarken kasap ıslık çalıyor ve hayvanın gözleri yavaş yavaş açılıp kapanmaya başlıyor. Ve sonrasında boğa, videoda da net bir şekilde duyulabildiği gibi bağırmaya başlıyor: korkunç, boğuk ve coşkulu bir böğürme, kesim sürecinde çıkan gürültüleri de bastırıyor. Sonunda kanla kaplı hayvan kancada bir kaç kere daha mücadele ediyor. Ön toynakları çoktan kesmiş olan kasap, yoldan çekilmelidir. Ölüm sancıları uzun sürer.”
 
Bu dehşet verici sahne, belirtildiği gibi, her gün mezbahada yaşanan bir sahnedir (ve olayın geçtiği mezbahanın "örnek bir şirket" olduğu düşünülmektedir, bu nedenle başka yerlerde bu olayın daha acımasız bir şekilde yapıldığı sonucuna varılmaktadır): 30 hayvanın dışındaki hayvanlar bir saat boyunca yatıştırılıyor ve 6sı tekrar uyanıyor.
 
Önceden gösterilmeyen sahneler içeren (pek çok Alman TV kanalı tarafından gösterilen) bir videonun revizyonu daha korkunç detayları ortaya çıkarmıştır: “Yeni baskıda, dakikalarca acılar içinde kıvranırken sadece bağıran boğa görünmez. Kasap, kendini ve kesim alanındaki kanları temizlemek için hortum kullandığında acınacak haldeki hayvanlar, uzanmış dilleriyle ve kalan son güçleriyle su akışına karşı direnmeye çalışırlar. Resimler, bu hayvanların bilincinin tamamen açık olduğu gerçeğini net bir şekilde belgelemektedir. Kesilmelerine ve et haline getirilmelerine rağmen hala çevreyi hissederler.”
  
Sürekli kontrol ve kitle anestezi eksikliği skandalına ek olarak etkisiz şok tabancası anestezisinin gerçek nedenleri, BSE'nin kesim yöntemlerini sunduğu değişikliklerdir: 2001 yılının başlagıcından bu yana "omurilik yok edici"nin uygulanması AB tarafından yasaklanmıştır, çünkü bu yöntem ile iltihaplanan sinir dokuları tüm vücuda zarar verebilir. Bir çubuk, kurşun deliği gibi omuriliğe sokulur, böylece hayvanın beyin ölümü kesinleşir ve hayvan acı çekmeden ölür. Alman Federal Enstitüsü Sağlık, Tüketiciyi Koruma ve Veterinerlik Departmanı'ndan Ingrid Schütt-Abraham'a göre omurilik yok ediciyi kullanmayı bırakarak istenmeyen sonuçlar önlenebilmektedir. Diğer yandan, Münih Tüketiciyi Koruma Bakanlığı'ndan veteriner Karl Wenzel'e göre, uygulamayı bırakmak, eksik şoklamanın yapıldığı ve bazı hayvan şok tabancası anestezisinin tek başına yeterli olmadığı gerçeğini açıklığa kavuşturmaktadır. Kulmbach Alman Federal Enstitüsü Et Analizi Departmanı'ndan Klaus Troeger, bu konuyla ilgili olarak şunları söylemektedir: Ocak 2001'de AB kararnamesinden önce, yani omurilik yok edicinin yasaklanmasından önce, yanlış yapılan şok tabancası atışlarının neden olduğu sorunlar "ört bas edilmişti".