Inhalt

Sağlığımız, milyonlarca hayvanın acı çekmesini ve ölmesini haklı çıkarır mı? Sağlıklı bir beslenmenin önemine yeterince vurgu yapılamamaktadır. Etsiz bir vejetaryen beslenmenin gerçekte daha sağlıklı olduğu, tıp alanında kesinlik kazanmıştır. Tanınmış bilim adamları ile üniversiteler tarafından yapılan pek çok çalışma, bunu kanıtlamıştır. Aynı zamanda, et yemek ile belirli kanser türleri, özellikle bayanlardaki meme kanseri arasındaki bağlantı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu konuyla ilgili olarak ünlü tıp dergisi “Cancer” (Kanser)’i okuyabilirsiniz (94, s. 272).
 
Bu kadar çok hayvanın acı çektiğini, öldüğünü ve sağlığımız üzerinde olumsuz etkilere sahip olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda et yemek, ne gibi yararlar sağlar? Geriye kalan tek şey, tat alma organları için kısa bir hazdır. Peki bu, ahlaki olarak bir hayvanın yaşamından daha mı değerli?

Bitki temelli içerik maddeleri ile karşılaştırıldığında hayvansal maddelerin kozmetik ürünleri için hiçbir faydası yoktur. Dolayısıyla bu bilginin sonucu olarak, sadece, kozmetik ürünlerinde hayvansal içerik maddelerinin kullanılmasını durdurmamız gerektiğini söyleyebiliriz. Kozmetik endüstrisinde yapılan hayvan deneyleri tamamıyla reddedilir ki bu bile tartışmaya açık değildir. Bunu, insanların sağlığı için hayvan deneylerinin yapılmasının gerekli olduğunu her fırsatta ileri süren tıp alanındaki hayvan deneyleri ile görüyoruz.