Inhalt

Basic information about AHA Fruit Acids

AHA Meyve Asitlerine dair temel bilgiler

Yeni bir moda çıkar çıkmaz pek çok güzellik salonu, kozmetik enstitüsü ve tüketici, sağlık açısından olası sonuçları düşünmeden bu dalgadan etkilenmektedir. Teknik bilgisi olmayan basın ve pazarlama uzmanları tarafından yapılan tanıtımlar, AHA meyve asitlerini büyük bir keşif olarak yere göğe sığdıramaz. Özellikle yanlış uygulamalar ile uzun vadede oluşabilecek dermatolojik sonuçlar, herkesi ilgilendiriyor gibi görünmüyor. Meyve asitlerinin normal ve özel bir keratinli tabakaya sahip normal ve sağlıklı bir cilt için kullanılması ve keratinli tabakanın inceltilmesi tamamıyla yanlıştır ve hatta zarar vericidirHiçbir surette zarar görmemesi gereken keratinli tabaka, vücudumuz için önemli bir koruyucu bariyerdir. Kişi, normal kalınlıktaki keratinli tabakayı inceltirse bu tabakanın koruyucu işlevini de zayıflatır. Burada kalın bir derinin inceltilmesi düşünülmelidir. Bu, cilde daha kolay bir şekilde girebilen UV ışınlarına karşı hassasiyetin artmasına neden olur. Olası bir hücre hasarı, kötü huylu cilt tümörlerinin artmasına neden olabilmektedir. UV ışınlarına aşırı derecede maruz kalmak, her zaman cildin erken yaşlanmasına ve kırışıklıkların gelişmesine neden olur. Güneşe daha az maruz kalınan kış döneminde peeling yapılırsa bu sefer de soğuk hava cilde zarar verebilir. Özellikle endişe verici olan, günlük uygulamanın, patojenik mikropların yayılmasını sağlayan fizyolojik cilt mikroplarına müdahale etmesidir. Bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı immun savunması bile zayıflayabilmektedir. Cildin bariyer fonksiyonunun zarar görmesi, egzama ve temas alerjileri gibi problemlere karşı cildin hassasiyetini artırabilmektedir.

Meyve asitleri, sadece, kalınlaşmış keratinli tabakanın cilt problemlerinin temelini oluşturması durumunda uygulanmalıdır. Yani, cilt aşırı derecede inceldiğinde ve kirlendiğinde keratinli tabakanın soyulması yağ bezlerinin kalınlaşmasını önler ve bu sayede akne tabanını yok eder. Bu gibi durumlarda, özellikle meyve asitleri, değerli ve problemsiz bir bakım sağlar. Bakım amaçlı kullanıldığında cildin uygulamalar arasında yenilenmesini sağlar. DR. BAUMANN KOZMETİK, meyve asitlerinden olan glikolik asidi peeling şeklinde sunmaktadır. Güzellik uzmanlarının cilt türü ile önerilen peeling uygulaması arasında tam bir uyum sağlayabilmeleri için %10, %20 ve %30 dereceli konsantreler sunuyoruz.

Not: Peeling şeklindeki meyve asitleri, sivilce ve akne gibi problemlerin cildin kalınlaşmasından dolayı kaynaklanması durumunda kalınlaşmış keratinli tabakayı normal inceliğine getirmeyi sağlar. Buna rağmen bulgularımız şunu göstermiştir: her gün peeling uygulayarak normal bir keratinli tabaka ile cilde kötü bakım yapılmamalıdır.