Inhalt

Basic information about Essential Oils

Esansiyel yağlar, sıradan kozmetiğin yanı sıra doğal kozmetikte de büyük rağbet görmektedir. Bu yağların vücutta, zihinde ve ruhta hoş bir etki bırakmasının yanı sıra belirli cilt problemlerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Normal cilt bakım ürünlerinin kokusunu artırmak adına genellikle saf parfüm olarak kullanıldıkları için esansiyel yağların parfüm alerjilerini tetiklemesi hiç de şaşırtıcı değildir. İlgili bilimsel çalışmalar, parfüm ve kokuların en yaygın alerji tetikleyicileri olduğunu kanıtlamıştır. AB ve ulusal düzeydeki yasalar, esansiyel yağlardaki kokuları alerjenler olarak sınıflandırılmıştır. Bu, doğalın her zaman iyi, kimyasalın her zaman kötü olduğu savını güçlendirmektedir. Tüketicinin kafasını tamamen karıştırmak için esasiyel yağlarla çalışan şirketler, doğal koku maddeleri ile sentetik koku maddeleri arasında alerjen riski bakımından bir farklılık varmış gibi ürünlerinde "sentetik koku maddeleri içermez" yazmaktadır. Aynı hileyi, parabenler, potasyum sorbat ya da sodyum benzoat gibi kimyasal koruyucular kullanan ve "sadece" doğal koruyucular kullandıklarını ileri süren şirketler de yapmaktadır. Doğal koruyucular her zaman kimyasal ve sentetik koruyuculardır. Ancak "doğal" kelimesi kulağa daha hoş gelmekte ve tüketiciler, şüpheli bir güvenlik hissi ile etkilenmektedir.

Mart 2005 kozmetik yönetmeliği, esansiyel yağlar ile parfümlerde bulunabilecek 26 alerjenik kokunun cilt bakım ve temizlik ürünlerinin ambalajında, "damgalı" ürünler için %0,001 ve "temizlik" ürünlerinde %0,01 konsantrelerde, belirtilmesi şartını getirmiştir. Esansiyel yağlarda bulunan bu alerjen maddeler, INCI tarafından şu şekilde listelenmiştir:

Alfa-isomethylionone
Anason Alkol
Amyl Cinnamal
Amylcinnamyl Alkol
Benzil Alkol
Benzil Benzoat
Benzil Sinnamat
Benzil Salisilat
Butilfenil Methylpropiona
Cinnamyl Alkol
Sitral Isoeugenol
Sitronellol
Kumarin
Eugenol
Evernia Prunastri Özü
Evernia Furfuracea Özü
Farnesol
Geraniol
Hexyl Cinnamal
Hidroksisitronellal
Hidroksisohexyl 3-Sikoheksen Carboxaldehyd
Linalool
Limonene
Metil 2-Octynoate

Yasa koyucular, tüketicileri, sadece parfümlerde değil aynı zamanda doğal esansiyel yağlar içeren ürünlerde de gizlenen alerji riskine karşı korumak için bu önlemleri almıştır. DR. BAUMANN cilt bakım ürünleri hiçbir şekilde esansiyel yağ içermez. Bu yağlar, sadece, cilt bakımında özel bir iyileştirici etki elde etmeyi amaçlayan özel ürünlerde bulunur. Bu maddeler yasal şartlara uygun olarak belirtilmiştir. Bu durumlarda konsantreler, etki değerleri ve olası alerji riskinin birbiriyle bağlantılı olması açısından ayarlanabilir olarak seçilmelidir.

Esansiyel yağların sebep olabileceği ikinci tehlike, toksik bir reaksiyon olan cilt tahrişleridir. Bu, sadece yüksek konsantrelerde görülebilir. Bu durum güçlü alerjenler (örn., sandal ağacı ve manuka) içermemelerine rağmen tüm esansiyel yağlar için geçerlidir. Böyle durumlar için yasalar %20’lik bir limit koymuşlardır, yani %20 ya da daha az konsantrelerde cildin tahriş olması gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu nedenle tüm DR. BAUMANN esansiyel yağları, cildin tahriş olma olasılığını tamamen ortadan kaldırmak için %20’den daha az konsantrelerde alkol azaltımına gitmiştir. Esansiyel yağ, bir baz ile (kremler, losyonlar, yağlar) karıştırılarak dozajı azaltılmaktadır.

SPA serisinde yer alan esansiyel yağlar, tüm vücuda uygulamak için gereken miktar nedeniyle %100 konsantre edilmiş olarak sunulmaktadır. Saf esansiyel yağlar açısından yasa koyucular, üçüncü bir olası riske dikkat çekmektedir: çocuklar tarafından yanlış kullanım. Bedensel hasara yol açabilen bu yağları çocukların yutma olasılığı vardır. Bu nedenle yasal gereklilikler uyarınca bu ürünlerin şişelerinde çocuklar için tehlikeli değildir mührü ve gerekli uyarı işaretleri bulunur.