Inhalt

Basic information about oils

Yağlara dair temel bilgiler

Doğru yağların seçimi de başarılı bir cilt bakım ürünü oluşturmada büyük önem taşır. Mineral yağlar, oldukça ucuzdur, ancak bitkisel bazlı doğal yağlar kadar aynı güzel hissi sağlayamazlar ve en önemlisi, bitkisel yağlardaki gibi değerli aktif maddeler (örn., vitaminler) içermezler. Değerli bitkisel yağların aksine mineral yağlar, nispeten ucuz kaynaklardır. Ancak, mineral yağlardan kaynaklanan en büyük problem, yüksek konsantrelerde cilt üzerinde bir film tabakası (tıkayıcı etki) oluşturmasıdır. Kopenhag Üniversitesi Dermatoloji Bölümü’nün yaptığı araştırma, yüksek konsantrelerdeki mineral yağların cildin lipit bariyerine baskı yapabileceğini göstermiştir, bu da ciltte nem kaybına ve dolayısıyla da cildin kurumasına, çatlamasına ve pul pul dökülmesine neden olabilir. Edinilen deneyimlere göre bu etki, ucuz olan mineral yağların, değerli bitkisel yağların yerini aldığı (= ciltte meydana gelen sonraki gelişmeler ile pozitif bir uyumsuzluk reaksiyonu) belirli durumlarda meydana gelebilir. Fosfolipitler ve seramidler gibi ciltle özdeş lipitler, cildin lipit bariyerinin yeniden oluşmasını ve yenilenmesini sağlar. Ancak bu, oldukça uzun bir zaman alır (yaklaşık 2-6 hafta), bu süre zarfında cilt kuru ve pürüzlü olabilir ya da gözle görülebilir cilt problemlerine maruz kalabilir. Mineral yağlar içeren bir ürünü bitkisel doğal yağlar ve ciltle özdeş lipitler içeren başka bir ürünle değiştirdiğinizde cildin kuruluğundan ve pürüzlü olmasından değerli bitkisel yağlar ve lipitler değil, aksine önceden kullanılan ucuz mineral yağlar sorumludur.

Tavsiyemiz: Güzellik uzmanları, geçmişte kullanılan mineral yağların etkileri hakkında ilgili müşterileri aydınlatmalı ve doğal lipitler ile yağ asitlerinin tam olarak işleyen bir cilt bariyeri oluşturabilmeleri için uyumsuzluk durumunda bile DR. BAUMANN ürünleri ile bakımın ve evde cilt bakımının devam etmesini sağlamalıdır. Lipozomların daha düşük konsantrelerde kullanılması ya da lipozom içermeyen bir ürünün geçici olarak kullanılması halinde uyumsuzluk reaksiyonu kısmen giderilebilir. Bu nedenle normal dozlarda lipozom tavsiye edilmektedir.

Dermatolojideki mineral yağlar: Sağlıklı bir cilt bakımı söz konusu olduğunda istenmeyen şey, yüksek dozajlardaki mineral yağların tıkayıcı etkisidir. Ancak tüm niyet ve amaçlar açısından cilt hastalıklarının dermatolojik tedavisinde faydalı olabilir. Bu nedenle medikal kremlerde yer alan mineral yağlar, kozmetik ürünlerinde yer alan mineral yağlardan farklı olarak değerlendirilmelidir.

INCI bildiriminde tanımlanan mineral yağlar:
Mineral yağ; parafin yağı (vazelin); paraffinum-liquidum; Sera Mikrokristalin; mikrokristalin vaks; ozokerit; Serezin. Eucerin hariç olmak üzere: lanolin alkol ve vazelinin bir karışımı (mineral yağ).

Çuha çiçeği yağı, esansiyel yağ asidi olarak gammo-linoleik asit içerir. Pek çok kişide linoleik asitten gamma-linoleik asit üretiminin metabolik süreci bozulur. Bu, aynı zamanda nörodermit ile ilgili bir durumdur. Özellikle bu durumda ve çok kuru cilt durumlarında gamma-linoleik asit ile birlikte çuha çiçeği yağının uygulanması çok etkilidir. Hatta nörodermite sahip çocuklar için de gamma-linoleik asit içeren cilt bakımı çok faydalı olmaktadır. Fakat ne yazık ki bu değerli çuha çiçeği yağını tüm kozmetik ürünlerinde bulamıyoruz, çünkü bu yağ çok pahalı ve oksidasyona karşı hassasiyetinden dolayı bu yağ ile çalışmak zordur. Doymamış yağ asitlerinden dolayı bozulmaya meyillidir. Doymamış yağ asitlerinin oksidasyonuna karşı etkili bir antioksidan koruyucu geliştirebilecek teknik bilgilere her kozmetik üreticisi sahip değildir.

DR. BAUMANN KOZMETİK, “Aktif içerik maddelerine dair temel bilgiler” bölümünde tanımlanan aşağıdaki doğal yağları kullanır: Çuha çiçeği yağı, jojoba yağı, Shea yağı, macadamia fındık yağı ve susam yağı.