Inhalt

Basic information about the Skin and Sun

Cilt ve Güneşe dair temel bilgiler

Güneş ışınları, insanlar için hayati önem taşımaktadır. UV ışınları sayesinde kalsiyumun bağırsaklardan emilmesini sağlayan ve normal kemik gelişimi için önemli olan D vitamini ciltte sentezlenir. Güneş ışığının aynı zamanda ruh halimiz, hormonal dengemiz vb. üzerinde de olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Ancak, güneş ışığının olumlu etkilerinin bizi yanıltmasına izin vermemeli ve UV ışınlarına aşırı derecede maruz kalmamalıyız. Paracelus’un keşiflerinden yola çıkarak şunu söyleyebiliriz: Zehri zehir yapan dozajıdır! Çok fazla güneş ışığı ve şezlong, cildimiz üzerinde olumsuz bir etki oluşturur. Bu, UV-C ışınları (250-280 nm), UV-B ışınları (280-315 nm) ve UV-A ışınları (315-400 nm) için geçerlidir. Radyasyona maruz kalmayı fazla abartmazsak, normal şartlar altında cildimiz, kendi koruyucu ve onarıcı sistemleri ile zararı önleyebilir ya da düzeltebilir. Bu bağlamda önemli olan, beslenmemiz ve yaşam tarzımız üzerinde sürekli bir etkiye sahip olan zarar görmemiş bir bağışıklık sistemidir. Onarma mekanizmaları, güçlü UV radyasyonu nedeniyle yetersiz kaldığında cilt için ciddi ve etkileri güçlü sonuçlara neden olacaktır. Erken yaşlanma ve kırışıklıkların oluşumu, bu sonuçların en zararsız olanlarıdır. En kötüsü de hücre çekirdeğinin DNA’sına verilen zarardır. DNA genetik bilgileri değişir ve hücrelerin kontrolsüz bir şekilde hızla çoğalmasına ve tümörlerin oluşmasına neden olur. Özellikle en ciddi tehlike, melanom olarak adlandırılan “siyah kanser”dir. Bu kanser türü, kötü huylu ve mutasyona uğramış melanositlerde meydana gelen yayılma ile büyür ve vücudun geri kalan bölümlerinde hızlı bir şekilde ikincil tümörlerin oluşmasına neden olur. Aşırı UV ışını gibi risklerden kaçınılması ve melanom gelişiminin erken tespit edilmesi önemlidir, aksi takdirde daha fazla hayatta kalma şansı yoktur.

Güzellik uzmanlarının burada alması gereken bir sorumluluğu vardır: Kötü huylu cilt mutasyonunun en ufak belirtisinde dahi müşterilerini bir dermatologa yönlendirmek. Melanon şüphelerine yol açan şeyler, tüm pigmentli cilt anomalileridir. Bu anomalilerin boyutu hızla artar, düzensiz kenarları bulunur, iltihaplanır, kolayca kanar, pürüzlü bir yüzeye sahiptir ya da koyu ya da düzensiz bir renge bürünür. DR. BAUMANN KOZMETİK, sadece cilt kanserinin erken teşhisi ile değil, aynı zamanda kozmetik pratiği ve belirli cilt problemlerinin doğru tedavisi ile ilgili diğer dermatolojik hastalıklar ile ilgilenen güzellik salonları için dermatoloji seminerleri verir. UV ışınlarına ve güneş yanığına şimdikinden daha fazla maruz kalmaktan ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır, çünkü bu zararın geri dönüşü yoktur ve iyileştirilemez. Çocukluk döneminde güneş yanığına ciddi şekilde maruz kalmış kişilerin ileriki yaşlarında melanom oldukları gerçeği artık günümüzde bilinmektedir. Bu durumda önemli bir koruyucu olarak E vitamininden söz edebiliriz. E vitamini, güneşten yanmış hücrelerin sayısını belirgin şekilde azaltabilmektedir. Bu cilt koruyucu vitamin, iyi cilt bakım ve güneşten koruyucu ürünler uygulanarak hem içten (besin takviyeleri) hem de dıştan alınmalıdır.

Doğal mineraller çinko oksit ve titanyum oksit gibi inorganik pigmentlerin etkili UV koruması sunması ve cilt ile olağanüstü uyumluluk sağlaması gibi faydaları bulunmaktadır. DR. BAUMANN araştırma ekibi, kimyasal ışık koruma filtreleri kullanmadan mükemmel uyumluluk ve koruma sağlayan yeni ve olağanüstü bir güneş koruma ürün serisini geliştirmek için bu bilgiyi kullanmıştır. Mükemmel uyumluluk, yüksek oranlarda parfümler ve kimyasal koruyucular gibi alerjilere neden olan maddelerden kaçınmanın bir sonucudur.

En son bilimsel bilgilere dayanan bu güneş koruma ürünleri, güneş ışığına (ve şezlonglara) maruz kalmamıza karşı duyarlı olmamızı ve korkusuzca hafif bronzlaşmış bir cildin tadını çıkarmamızı sağlar.