Inhalt

Nutrition as Skin and Health Care

Cilt ve Sağlık Bakımı için Beslenme

Uzm. Dr. Ernst Walter Henrich’in tıbbi bakış açısıyla

Sağlık için beslenmenin önemi

Beslenmenin insan sağlığı için büyük öneme sahip olması, kesin olarak kanıtlanmıştı. Beslenme, tüm organları olduğu gibi cildi de etkiler. Cildin sağlığı ve güzelliği, önemli ölçüde beslenmemize bağlıdır. Bu bakımdan, beslenme, cilt ve sağlık bakımını içten canlandırır. Cilt, önceden aldığımız ve bağırsakta emilen besinlerle dermis kan damarları üzerinden beslenmektedir. Fakat, önceden beslenme sırasında yüksek kaliteli besinlerden uygun olarak alındıysa, cildin kan damarlarında, optimum düzeyde, sadece yüksek kaliteli besinler bulunur. Aynı şekilde, sağlığımız için güvenli olmayan maddelerden kaçınmak önemlidir. Beslenmeyle ilgili en son yapılan çalışmaların güvenilir değerlendirmesine göre, et, sucuk, balık, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalar artık tavsiye edilmemektedir.

Sağlıklı ve çeşitli gıdalar, cildin ve diğer tüm organların sağlıklı gıdalarla beslenmesini sağlar. Bu nedenle, beslenme, alışkanlıklardan, kendini “uzman” sanan kişilerin güvenilir olmayan fikirlerinden ve gıda endüstrisinin reklam mesajlarından belirlenmez, sadece güvenilir bilim adamlarının dünya çapında yürüttükleri beslenme çalışmalarının sonuçlarından anlaşılır. Sadece bu kısa bilgilerin verdiği tavsiyelere uyun.

ADA (“American Dietetic Association”, Amerikan Diyetetik Derneği) 2009 yılında vejetaryen ve vegan beslenme ile ilgili bir revize pozisyon kağıdı yayınladı ve bu beslenme şekli için tavsiyelerini sundu. Doğru şekilde yapılırsa, vegan beslenme dahil vejetaryen beslenme şeklinin yetişkinler, küçük çocuklar, çocuklar ve gençler için sağlıklı ve besleyici olduğu hatta kalp hastalıkları, kanser, obezite ve diyabet gibi kronik hastalıkların önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.

Amerikan Diyetetik Derneği dergisinde 2009 yılının Temmuz ayında yayınlanan sayfasında vegan beslenme dahil olmak üzere vejetaryen beslenme şekli için ADA’nın temel resmi tutumu sergilenmiştir:

Amerikan Diyetetik Derneği, tamamen vejetaryen ya da vegan beslenme şekli dahil olmak üzere, iyi planlanmış bir vejetaryen beslenme şeklinin sağlıklı olduğu, beslenme ihtiyaçlarını karşıladığı ve belirli hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde sağlık açısından avantajlar sunduğu görüşünde. İyi planlanmış bir vejetaryen beslenme şekli hamile bayanlar, emziren anneler, küçük çocuklar, çocuklar, gençler ve sporcular da dahil olmak üzere her yaştan insan için uygundur.”

En tanınmış ve en saygın Alman gıda bilim adamlarından biri olan Giessen Üniversitesi’nden Prof. Dr. Claus Leitzmann’ın verdiği demeç çok açık:

“ Dünya çapında tarafımızdan yürütülen ve vegan yaşayan insanlarla yapılan çalışmalarımız, ortalama olarak vegan beslenen bayanların genel nüfusa göre daha sağlıklı olduğunu ortaya koymaktadır. Vücut ağırlığı, kan basıncı, kan yağı ve kolesterol değerleri, böbrek fonksiyonu ve sağlık durumu sıklıkla normal sınırlar içinde yer almaktadır.”

PCRM (“The Physicians’ Committee for Responsible Medicine”, Sorumlu Tıp Doktorlar Komitesi) koruyucu hekimliği teşvik eden, klinik araştırmaları yürüten ve araştırma sürecinde etkililik ve etik için yüksek standartları destekleyen kamuya yararlı bir organizasyondur. PCRM, vegan beslenmenin beslenme şekilleri arasında en sağlıklısı olduğunu belirtiyor ve bunu mantık çerçevesi içinde anlaşılır bir şekilde gerekçelendiriyor:

Hayvansal hiçbir ürün içermeyen vegan beslenme vejetaryen beslenmeden daha sağlıklıdır. Vegan beslenme kolestrol içermez, hatta vejetaryen beslenmeye göre daha az yağ, doymuş yağ asitleri ve kalori bulundurur, çünkü bu tip beslenme süt ve süt ürünleri ile yumurta içermez. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, hayvansal kaynaklardan yapılan beslenmede hayvansal besin miktarını azaltmak, sağlık açısından faydaları da artırır. Vegan beslenme şeklini en sağlıklı kılan nokta da işte tam budur.”

www.pcrm.org/health/veginfo/nutritionfaq

Son yıllarda yapılan beslenmeyle ilgili bilimsel pek çok çalışma, et, sucuk, süt ürünleri tüketimi ile kanser, osteoporoz, kalp krizi, yüksek tansiyon ve diyabet gibi hastalıklar arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Dioksin ve ağır metaller gibi çevresel toksinlerle birlikte balığın yükü de ayrıntılı olarak incelenmiş ve müthiş yüksek ölçülerde olduğu kanıtlanmıştır.

Son yıllarda yapılan uygun beslenme ile ilgili çalışmalara ve daha fazla bilgiyi “Internationalen Instituts für Erfahrungsheilkunde (Uluslararası Tıbbi Deneyim Enstitüsü)”nün web sitesinde bulabilirsiniz:

www.fleisch-macht-krank.de

Tamamen bitkisel olan vegan beslenme, sadece, et, sucuk, balık, süt, peynir ve yumurtanın bırakılmasıyla sağlıklı olmaz. Çünkü, sağlıklı bir beslenme, sadece sağlığımız için güvenli olmayan ögelerden kaçınarak değil, her şeyden önce tüm önemli gıda bileşenlerini içermesine yardımcı olan çeşitli beslenme programlarıyla sağlanır.

Özellikle B12 vitamini gibi kritik besin maddelerine dikkat edilmelidir ve yeterli beslenme sağlanmalıdır.

Bu nedenle, DR. BAUMANN COSMETIC Kozmetik Enstitüsü’nün sunduğu eğitim, sağlıklı beslenme üzerine bir eğitimdir.

Beslenmemizin sadece sağlığımız üzerinde değil, şunlar üzerinde de büyük etkisi vardır:

İklim felaketi: Ünlü WorldWatch Enstitüsü, 21 Ekim 2009 tarihinde iklim değişikliği için hayvansal ürünlerin tüketiminin ve hayvancılığın önemi hakkında bir çalışma yayınladı. Buna göre, dünya çapında insanların sebep olduğu sera gazı emisyonunun en azından %51’lik kısmı et, süt ve yumurta tüketiminden sorumlu olacak!

Çevresel Zararlar: 1 kg et üretmek için her hayvan türüne göre 7 – 16 kg bitkisel gıda ve 10 – 20 ton (10.000 – 20.000 litre!) su gereklidir. Gübrelerin çok miktarda olması, çevreye çok fazla zarar vermektedir.

Yağmur Ormanları: Mera alanları ve yem bitkilerinin yetiştirilmesi için dünya ikliminde önemli bir yeri olan tropik yağmur ormanları açılacak.

Dünyada Açlık/İnsan Hakları: Dünya çapında yaklaşık bir milyar insan açlık çekmektedir. Dünya çapında yaklaşık %50 oranında tahıl ve yaklaşık %90 oranında soya hasadıyla “çiftlik hayvanları” beslenirken açlık yüzünden her üç saniyede bir çocuk ölmektedir!

Hayvanları Koruma/Hayvan Hakları: Hayvanların et, süt ve yumurta için çektikleri acılar belgelenmiştir. Hayvanları beslerken onlara yapılan aşırı eziyet ve hayvanların kesimi dünya çapında gündemde yer almaktadır.

Aşırı Balık Avcılığı: Okyanuslarda aşırı balık avcılığı yapılmaktadır ve bu da ekolojik bir felaketin yaklaştığını göstermektedir.

Meteryal Tavsiyeleri

Vegan broşürünü ücretsiz olarak şu adresten sipariş edebilirsiniz:

www.ProVegan.info

Web adresleri: www.ProVegan.info

www.Fleisch-macht-krank.de

Vegan Beslenme Kitabı

Dr. Jill Langley, Echo-Verlag,

ISBN 3-926914-33-5

Bu kitap, beslenme üzerine yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarını sade bir dille açıklamaktadır.

Vegan Mutfağı Kitabı

Ingrid Newkirk, Heyne Verlag,

ISBN 978-3-453-12550-6

Günlük kullanım ve vegan mutfağının çeşitliliği için bir ilham kaynağı olan mükemmel bir yemek kitabı.

En Sağlıklı Beslenme Scripti

Tıbbi bir analiz ve Uzm. Dr. Ernst W. Henrich değerlendirmesi

(www.ProVegan.info web adresinin “links” başlığı altından ücretsiz olarak indirebilirsiniz.)