Inhalt

Bunlara ek olarak, Almanya’da en tanınmış ve en saygın beslenme uzmanlarından biri olan Profesör Dr. Claus Leitzmann, şunları belirtmiştir: “... Dünya çapında tarafımızca Vegan üzerine yapılan çalışmalar, açıkça göstermiştir ki ortalama olarak vegan beslenen kişiler, genel nüfusa göre daha sağlıklıdır. Vücut ağırlığı, kan basıncı, kan yağı, kolesterol değerleri, böbrek fonksiyonu ve genel sağlık durumu genellikle normalden daha iyidir. ...”.

2009 yılında ADA, vejetaryen ve vegan beslenme ile ilgili bir revize pozisyon kağıdı yayınladı ve bu beslenme şekli için tavsiyelerini sundu. ADA, vegan beslenme de dahil iyi planlanmış bir vejetaryen beslenmenin yetişkinler, küçük çocuklar, çocuklar ve gençler için sağlıklı ve besleyici olduğu, hatta kalp hastalıkları, kanser, obezite ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olduğu sonucuna varmıştır.

Amerikan Diyetetik Derneği Dergisi’nde 2009 yılının Temmuz ayında yayınlanan makalede, vegan beslenme de dahil olmak üzere vejetaryen beslenme şekli için ADA’nın resmi tutumu sergilenmiştir:

Amerikan Diyetetik Derneği, tamamen vejetaryen ya da vegan beslenme şekli dahil olmak üzere, iyi planlanmış bir vejetaryen beslenme şeklinin sağlıklı olduğu, beslenme ihtiyaçlarını karşıladığı ve belirli hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde sağlık açısından avantajlar sunduğu görüşünde. İyi planlanmış bir vejetaryen beslenme şekli hamile bayanlar, emziren anneler, küçük çocuklar, çocuklar, gençler ve sporcular da dahil olmak üzere her yaştan insan için uygundur.” “Üstelik, vejetaryen beslenen kişiler, daha düşük vücut kitle endeksi ile daha düşük kanser olma riskine sahiptir. Vejetaryen beslenmede daha düşük oranda doymamış yağ ve kolesterol, daha yüksek seviyelerde diyet lifi, magnezyum ve potasyum, C ve E vitaminleri, folik asit, karotenoid, flavonoid ve diğer bitki kökenli kimyasallar bulunur. Bu besinsel farklılıklar, çeşitli ve dengeli bir vejetaryen beslenmenin sağlık açısından bazı faydalarını açıklamaktadır.” 

PCRM (Physicians' Committee for Responsible Medicine) (Sorumlu Tıp Doktorlar Komitesi), koruyucu hekimliği teşvik eden, klinik araştırmaları yürüten ve araştırma sürecinde etkililik ve etik için yüksek standartları destekleyen kamuya yararlı bir organizasyondur. PCRM’nin vegan beslenme şekline dair net ifadeleri şunlardır:

" Hayvansal hiçbir ürün içermeyen vegan beslenme vejetaryen beslenmeden bile daha sağlıklıdır. Vegan beslenme kolestrol içermez, hatta vejetaryen beslenmeye göre bu beslenme şeklinde daha az yağ, doymuş yağ ve kalori bulunur, çünkü bu tip beslenme süt ve süt ürünleri ile yumurta içermez. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, hayvansal kaynaklardan yapılan beslenmede hayvansal besin miktarını azaltmak, sağlık açısından faydaları da artırır. Vegan beslenme şeklini en sağlıklı kılan nokta da işte tam budur."

The China Study (Çin Çalışması)’nın yazarı Dr. T. Colin Campbell: Beslenme, Zayıflama ve Uzun Süreli Sağlık için şaşırtıcı sonuçlar, bitki temelli beslenmenin faydalarını desteklemektedir: 

" Bitki temelli beslenmeyi benimseyerek kanser, kalp damar hastalıkları ve dejeneratif hastalıkların diğer türleri gibi çoğu hastalığın önüne kolayca geçilebilir."

Cornell Üniversitesi Beslenme ve Biyokimya Fahri Profesörü Dr. T. Colin Campbell, kırk yıldan fazla bir süredir beslenme üzerine araştırmalar yapan önemli bilim adamlarından bir tanesidir. 300’den fazla araştırma makalesi yayınlamıştır. Olağanüstü araştırması olan China Project (Çin Projesi), şimdiye kadar sağlık ve beslenmeye dair yayınlanan en kapsamlı çalışmadır.

Yine de, medya kuruluşlarının çoğu, bilgi sahibi olmayan doktorlar ve sözde “beslenme uzmanları”, ön yargılı düşünceleri, sanayinin yanıltıcı iddialarını ve yanlış, eski kuramları yaymayı tercih etmektedir. İnsanların bu beslenme şekillerini uygun şekilde araştırmamalarının ve gerçek dışı iddiaları ve ön yargıları yaymayı tercih etmelerinin uygun olup olmadığı ya da tamamıyla tembellikten kaynaklanıp kaynaklanmadığı merak konusudur? Yeni bilgiler edindikten sonra sık sık alay edilen bir beslenme türünü (örn., vejetaryen ya da vegan beslenme) seçerken araştırma yapmak için kendi beslenme şekilleri ile ilgili olarak kendilerini zorlayan ve kendilerinde oluşan düşüncelerle karşı karşıya kalmaktan insanlar korkuyor mu?