Grosses Bild

Inhalt

İçten Gelen Güzellik – Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Güzel bir cilt için sağlıklı beslenmenin önemine yeterince vurgu yapılmamaktadır. Bilimsel araştırmalar, vejetaryen beslenmenin sağlık için olağanüstü faydalarının bulunduğunu göstermektedir. Bunun bir örneği, vejetaryen (etsiz) ve sebze temelli (et, balık, süt ya da yumurta içermeyen) beslenmenin sağlığa olan faydalarıyla ilgili olarak 2003 yılında ADA (Amerikan Diyetetik Derneği) ve DC (Kanadalı Diyetisyen Bilim Adamları)’nin yayınladığı bir belgede verilmiştir.

ABD ve Kanada’daki en tanınmış diyetisyen bilim adamlarından bazıları bu derneklerin birer üyesidir. Tek başına ADA’nın yaklaşık 70 000 üyesi bulunmaktadır.

Bu resmi makalede şunlar yer almaktadır:

Çok iyi planlanmış sebze temelli beslenmenin ve vejetaryen diyetinin diğer şekillerinin, hamilelik, bebek emzirme, erken ve geç çocukluk dönemleri ile ergenlik dönemleri de dahil olmak üzere yaşam döngüsünün her evresi için hayati önem taşıdığı belirtilmektedir. Vejetaryen beslenme şekilleri pek çok fayda sağlamaktadır.”

“Amerikan Diyetetik Derneği (ADA) ve Kanadalı Diyetisyen Bilim Adamları (DC), dengeli ve çok iyi planlanmış bir vejetaryen beslenmenin iyi bir sağlık için faydalı, beslenme ihtiyaçlarını karşılaması açısından uygun ve belirli hastalıkları tedavi etmek ve önlemek için sağlıklı bir yöntem olduğu görüşünde.” 

“Vejetaryen beslenmeye olan ilginin artırılması ve desteklenmesi diyetisyen bilim adamlarının sorumluluğundadır.”

Gießen Üniversitesi bünyesinde yer alan, en saygın ve tanınmış Alman diyetisyen bilim adamlarından bir tanesi olan Prof. Dr. Claus Leitzmann da bu konuda net bir düşünceye sahip:

“Dünya üzerinde sebze temelli beslenme tarzına sahip insanlar ile yapılan çalışmalar, sebze temelli beslenen kişilerin diğer kişilere göre daha sağlıklı olduğunu göstermiştir. Vücut ağırlığı, kan basıncı, kolesterol, böbrek işlevi ve genel sağlık durumu, normal kişilerde daha kötü durumdadır. Bu faydalı yönlerin yanı sıra sebze ağırlıklı bir beslenme, çevreye daha az zarar verir (hayvan çiftliğinden elde edilen sıvı gübre ve metan), gelişmekte olan ülkeler daha bağımsız hale gelmekte (hayvan yemi ithalatı söz konusu değil) ve hayvanlar daha iyi şekilde tedavi edilmektedir. Bu nedenle canlı hayvanların yetiştirilmesi, hayvan çiftliği, hayvanların nakledilmesi ve hayvanlar üzerinde deneylerin yapılması azaltılacak ya da tamamen yok edilebilecek.”