Grosses Bild

Inhalt

Tüketicinin Korunması: Kozmetik İçerik Maddelerini Tanıma

Tüketicileri korumak adına kozmetik ürünlerinin paketlenmesinde içerik maddelerini belirtmek yasal bir zorunluluktur (“INCI – Bildirimi”). (Genellikle Latince olan) kavramların anlamı çok az kişi tarafından biliniyor. Bu nedenle, kimyasal koruyucu, parfüm ve mineral yağlar gibi sıkça kullanılan maddelerin bir listesini sizin için derledik.

Parfüm, Koku Maddeleri.

Kimyasal Koruyucular: Benzoik Asit, Metil paraben, Etil paraben, Butil paraben, Propil paraben, Triklosan, Imidazolidinyl Üre, Diazolidinyl Üre, Klorheksidin, Methylisothiazolinon, Sodyum Benzoat, Potasyum Sorbat, Dibromodisiyanobutan, Sorbik Asit, DMDM Hidantoin, Polyaminopropyl Biguanid, Fenoksietanol, Chlormethylisothiazolinon, Bronopol, Quarternium 115, Iodpropinylbutyl karbamat.

Lütfen dikkat: “Doğayla özdeş” koruyucu maddeler kimyasal koruyuculardır.

Petrol bazlı ürünler/Mineral yağlar: Mineral Yağ, Parafin yağı (Vazelin), Parafin-Liquidum, Parafin-Subliquidum, Cera Microcristallina, Mikrokristalin mum, Ozokerit, Ceresin.

Ayrı ayrı kozmetik içerik maddelerinin faydaları ve zararları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki literatürü tavsiye ederiz:

Özellikle uzman kişiler için ücretsiz olarak dağıtılan “Blue List”, kozmetik ürünlerinin içerik maddelerini “alerjen potansiyel tehlike”lerine göre sınıflandırmaktadır. “Blue List” şu yazarlar tarafından kaleme alınmıştır: Dr. H.P. Fiedler, Wiesbaden; Prof. Dr. H. Ippen, Göttingen; Prof. Dr. F.H. Kemper, Münster; Prof. Dr. Dr. N.-P. Lüpke, Osnabrück; Prof. Dr. K.H. Schulz, Hamburg; Dr. W. Umbach, Düsseldorf.

Ayrıca, uzman kişiler ve uzman bilgisine sahip olmayan tüketiciler için bilgilendirici referans kitabı olarak Uzm. Dr. Ernst Walter Henrich ve Dr. Thomas Baumann’ın hazırladıkları “Die Bewertung kosmetischer Inhaltsstoffe anhand der INCI-Bezeichnungen” (INCI İşaretlerini Kullanarak Kozmetik İçerik Maddelerinin Değerlendirilmesi) adlı kitabından söz edebiliriz. Bu, uyumluluk, alerjen tehlikesi ve etkileri ile ilgili kozmetik ürünlerinin değerlendirilmesine yönelik bir kitaptır. Ayrıca, hayvan dostu tüketiciler ve vejetaryenlerin ürünleri doğru seçmelerine imkan vermek için bitkisel ve hayvansal içerik maddelerindeki ayrım göz önünde bulundurulur.

Ürünlerimizde, kimyasal koruyucu maddelerin, parfüm, mineral yağ, petrolden elde edilen parafin ve hayvansal maddelerin kullanılmadığını garanti ederiz.