Inhalt

A wolf in sheep's clothing

Koyun postuna bürünmüş kurt

Ne yazık ki kozmetikte “koyun postuna bürünmüş kurtlar” bulunmaktadır: Bunlar size cenneti ve yeryüzünü, inanılmaz sonuçları ya da sonsuz gençliği vaat ederler.

İçerik maddelerine göz atmak, kendimizi korumanın en iyi yoludur. Bir ürünün içerik maddeleri ile bileşimini reklam edilen vaatlerle karşılaştırınız. İçerik maddelerini kendiniz değerlendirdiğinizde ya da bir güzellik uzmanına sizin için değerlendirmesini rica ettiğinizde sonuçlara şaşıracaksınız.

İyi bir arka plan bilginiz varken almak istemeyeceğiniz ürünleri satmak için kullanılan pek çok satış hilesi mevcuttur. Bunlar:

  • Parfüm ve kimyasal koruyucular gibi en yaygın alerji tetikleyicilerini içerik maddeleri listesinde bulmanıza rağmen bir ürünün üzerinde yazılı olan “hipoalerjenik” terimini görürsünüz.

  • Bir ürünün “doğal” olduğu iddia edilir, ancak pek çok kimyasal ve sentetik madde içerir. Bunların yanı sıra, “doğal”, her zaman cilt dostu ve sağlıklı değildir. Doğal maddeler bile en kötü alerjileri ve kanseri tetikleyebilir.

  • Sadece çok az ve etki bırakmayacak konsantreler içermesine rağmen ambalajlamada etkili bir reklam maddesi belirtilir. Bunun yerine kişi, ucuz yağlar ve şüpheli değerlere sahip diğer maddeleri bulur.

  • Yeni kozmetik trendleri ile birlikte cilde sağladığı yararı şüpheli olan maddelerin reklamı yapılır.

  • Çoğunlukla ucuz içerik maddelerinin kullanılmasına rağmen bir ürün yüksek fiyatta ve çok iyi bilinen bir marka adı altında satılır.

  • Bir ürünün, hayvanlar üzerinde test edilmediği söylenir ve hayvan dostu olduğu izlenimini verir, ancak hayvansal maddeler içerir.

  • Her yeni trend ile birlikte kozmetik üreticileri, cilt bakımında yeni bir devir açacağına söz verir, her trend başlamasına ve bitmesine rağmen cilt fizyolojisinde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Sonuç: ürünü satın alırsınız ve her şey aynı kalır ya da daha da kötüye gider. Yeni trendler, yeni umutlar doğurur.

  • Ürünlerin “dermatolojik olarak test edildiği”, “alerji testinden geçtiği”, “klinik olarak test edildiği”, “tıbbi olarak test edildiği”, vb. belirtilir. Ancak, bu testlerin nasıl yürütülmesi gerektiğine dair herhangi bir yasal tüzük mevcut değildir. Yapılan açıklama sadece test edildiğinden bahseder, sonuçları göstermez.

Aynı yöntem her zaman kullanılır: Reklam kampanyaları, ürünlere güvenmenizi, bu nedenle de gerçek ve ciddi bir incelemenin asla gerekli olmadığını söyler.

Cildinizle en iyi uyumu sağlayan cilt bakım ürünlerini bulmak için doğru yoldan başlayın: cilt bakımının ve dermatolojik bilgilerin kozmetik içerik maddelerine dair temel prensipleri hakkında bilgi edinin. Bu web sayfası sayesinde bu gayretinizde sizlere yardım etmek istiyoruz.