Inhalt

Introduction to DR. BAUMANN COSMETIC

DR. BAUMANN KOZMETİK'e Giriş

DR. BAUMANN KOZMETİK, şimdiye kadar tanıdığınız kozmetik markalarından farklıdır. Bunu anlayabilmek için esaslı fizyolojik ve dermatolojik bilgilere ihtiyaç vardır. Bu bilgiler, her güzellik uzmanının çalışmasının vazgeçilmez bir bölümünü oluşturmasına rağmen ne yazık ki tüm kozmetik okullarında bu bilgiler öğretilmiyor. Ancak şu da bir gerçek ki uzmanların vereceği bilgiler ile birlikte ürünler, bir kozmetik enstitüsünün başarısının temelini oluşturur. Özellikle piyasanın çeşitli kalitelerde her türden kozmetik ürünleri ile dolup taştığı bir zamanda pek çok kozmetik firması, pazarlama ve ambalajlama ile aldatıcı görünüşler oluşturan bir kozmetik endüstrisine doğru gittiklerinden şüphe duymaktadır. Sadece bir kaç şirketin gerçek anlamda kendi araştırmalarını yürüttükleri ve üretim faaliyetleri ile kozmetik ürünleri reklamlarının doğruları yansıtmadığı bir zaman diliminde güzellik uzmanları ve son kullanıcılar için gerçek bilgiler edinmek oldukça önem taşımaktadır.
 
“Bionomi”, "hayat kanunları bilimi"dir (Duden 5. Baskı, 1974). Doğayla uyum içinde yaşamak isteyip istemediğimize karar vermeliyiz. Bu, özellikle sağlık, güzellik ve sıhhat söz konusu olduğunda biz insanlar için pek çok kişisel bakış açısı geliştirir. Doğayla uyum içinde daha iyi ve daha sağlıklı yaşamak için insanlarımıza ve çevreye saygı göstermeye gayret etmemiz gerekir.
 
"Bionome cilt bakımı" terimi bionomiden türemiştir. “Bionome”, sağlıklı cilt bakımı için özel kalite gerekliliklerimiz ile geleneksel kozmetik arasındaki farkı açıklar. Büyük özveri ve tutarlılık ile cildi koruma ve iyileştirme konularındaki hedef yöntemler için dermatolojik bilgilere bağlı kalıyor ve hayvanlar ile çevreye karşı etik sorumluluğumuzu göz önünde bulunduruyoruz. Bu şekilde kendimizi yanlış kullanılan "doğal kozmetik" kavramından uzak tutmak istiyoruz. Birincisi, doğal maddeler bile kötü alerjik reaksiyonları tetikleyebilir ve cildi etkileyebilir. İkincisi, koruyucular gibi sık sık kimyasal yollarla sentezlenmiş maddeler de "doğal kozmetik"te bulunabilir. Bu maddelerin zararsız görünmesini sağlamak için kimyasal koruyucular genellikle "doğal" olarak etiketlenir, çünkü bu kelime kulağa "kimyasal" kelimesinden daha iyi ve daha zararsız geliyor. Ancak uzmanlar; parabenler, potasyum sorbat ve sodyum benzoat gibi koruyucu maddelerin hem "doğal" hem de kimyasal olduklarını biliyor, çünkü "doğal", doğada kimyasal yollarla sentezlenmiş olan maddelerin küçük zerrelerinin bulunabileceğini anlamına gelir. Bir madde "doğal" olsa da olmasa da kesinlikle uyumlulukla bir ilgisi yoktur ve cilt için değerli değildir.
 
Dr. Baumann ve Dr. Henrich, cildin ve tüketicinin korunması adına uyumlu ve etkili bir güzellik bakımının kalite kriterlerine dair tanıtımlarına devam ediyor. Cilt için yararlı olan "doğallığın" içerik maddelerinin "doğal" olmasıyla bir ilgisi yoktur, aksine cildin ve bağışıklık sisteminin bir maddeyi "cilt için doğal" olarak belirlemesi ve cildin doğal bir bileşeni olması ile ilgisi vardır. Bilinen "cilt için doğa" sloganı, "cildin doğası"nın (aynı zamanda cildin anatomisi ve fizyolojisinin) farkında olmamız ve buna saygı duymamız gerektiği ve bunu cilt bakım ürünlerindeki içerik maddelerini seçerken bir temel olarak almamız gerektiği ile ilgili olarak bize yol göstermelidir. Vücudumuzun "doğası" (anatomisi ve fizyolojisi) vücut maddelerini içerir yada organizmalardan oluşur. DR. BAUMANN'da doktor ve natüropat Dr. Henrich, dermatolojik ve alerjik kriterlere bağlı olarak cilt için en iyi maddeleri seçerken kozmetik kimyageri Dr. Baumann, kaliteli ve birinci sınıf ürünler oluşturmak için bu tavsiyeleri laboratuvarında kullanır.
 
En önemli temel bilgiler özet halinde sunulacaktır.