Inhalt

Frequently Asked Questions

Sıkça Sorulan Sorular

Müşterilerden sürekli sorular alıyoruz.
Aşağıda, sıkça sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

 
SORU: DR. BAUMANN KOZMETİK’in en belirgin özelliği “bionome kalitesi”dir. Peki bu ne anlama gelmektedir?

Cevap: Alman sözlüğü Duden’e göre bionomi, “hayat kanunları bilimidir”. Buradan hareketle, cilt bakım ürünlerimizin özel kalitesini açıklamak için “bionomi kalitesi” terimini türettik. Bionomi kalitesi, ciltle uyumlu olmalı ve çevre ile hayvanların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıdır. Gerçek anlamda, ürünlerin aşağıdaki özellikleri taşıması anlamına gelir: kimyasal koruyucular içermemesi, parfümsüz olması, ciltte doğal olarak bulunan lipitler (çok katmanlı lipozomlar) ve değerli doğal yağlar içermesi, mineral yağlar içermemesi, hayvansal kökenli maddeler içermemesi, gereksiz ambalajlar içermemesi.

SORU: Parfüm ve koruyucuları neden kullanmıyorsunuz? Bu maddeleri ciltlerinde tolere edebilen pek çok kişi mevcut.

Cevap: Alerjilere dair yapılan istatistiksel araştırmalar, kozmetikte sıkça karşılaşılan alerji tetikleyicileri hakkında bizlere bilgiler vermektedir. Bu tetikleyiciler, Dermatoloji ya da Alerji kitapları ile doğrulanan parfümler ve kimyasal koruyuculardır. Bu maddelerin güvenilir olduğunu söylemek tamamen saçmadır, çünkü bunlar belirli bir sürede tolere edilebilmektedir. Böyle bir şeye inanan kişilerin alerjiler hakkında çok fazla bilgisi yoktur. Alerjinin ciltte oluşmasından önce bir ilk hassaslaşma süreci bulunur, en az 5 gün sürer, ancak yıllar da alabilir. Bu risk, sadece tehlikeli alerjenlerin kullanılmaması ile azaltılabilir.
 
 
SORU: Ürünlerinizde “çok katmanlı lipozomlar” kullanıyorsunuz. Bunların özellikleri nelerdir?

Cevap: Çok katmanlı lipozomlar, cildi oluşturan aynı lipitleri içerir. Bu nedenle normal şartlar altında alerjik bir reaksiyon söz konusu değildir. Daha doğal bir cilt bakımı hayal etmek imkansızdır. Ancak, çok katmanlı lipozomların da bir takım özellikleri bulunur: cildin nem miktarını önemli ölçüde artırır, cildi daha yumuşak ve daha güzel bir hale getirir. Cilt dostu vitaminler gibi önemli aktif maddeleri cildin derinliklerine taşırlar, böylece etkilerini doğru bölgelerde harekete geçirirler. Çuhaçiçeği yağı ve çay ağacı yağı ile birlikte çok katmanlı lipozomların lekeli kirli ciltler üzerinde olağanüstü etkileri bulunur.
 
 
SORU: Ürünleriniz neden çevre dostudur?

Cevap: Mümkün olduğu kadar gereksiz ambalajlar kullanmıyoruz. Çünkü, bunların cilt bakım ürünlerinin etkililiği ve uyumluluğu üzerinde herhangi bir işlevi yoktur.

SORU: Ürünlerinizde hayvansal maddeler yer almıyor? Neden?

Cevap: Hayvansal maddelerin bitkisel maddelerle kıyaslandığında ek herhangi bir faydası yoktur. Bu maddeler, tabağımızdaki et gibi bilinci açık canlı hayvanlardan elde edilir. Kozmetik ürünlerinde hayvansal maddeler kullanmak ve et yemek için hayvanlar öldürülmektedir. Katliam, bu hayvanlar için acı ve ölüm demektir. Hayvan çiftliğinin, hayvanların taşınmasının ve mezbahaların video kayıtlarını izleyen kişi, bu maddeleri ürünlerde kullanmaz ya da et yemez, eğer bunları yapmaya devam ederse bu kişinin merhamet duygusu yok demektir. Arthur Schopenhauer’in dediği gibi: “Merhamet, ahlakın temelidir”. Bunu söyleyerek hayvanları kastetmiştir! Havyara dair bir başka not ise: mersin balığının karnı, vücudundan yumurtalarını alabilmek için diri diri kesilir!
 

SORU: DR. BAUMANN KOZMETİK, başka bir şekilde de hayvanları korumaya yönelik çalışmalar yürütüyor mu?

Cevap: Evet, Hayvan deneylerine, avlanmaya, boğa güreşlerine, kürk kullanımına, vb.ne karşı savaşan pek çok hayvan koruma örgütünü destekliyoruz. Dünyanın en büyük hayvan hakları örgütü olan Peta’nın ana sponsorlarından biriyiz.
 
 
SORU: Yakın gelecekte DR. BAUMANN KOZMETİK’ten ne gibi yenilikler bekleyelim?

Cevap: 2003 yılında SkinIdent serisi ile ürün geliştirmede heyecan verici bir çığır açtık. Bunlar, alerjik cilt reaksiyonlarına neden olmayan cilt bakım ürünleridir, çünkü bu ürünler, sadece, vücutta doğal olarak bulunan aktif maddeler ile vitaminler içerir.